Grads

The University of Arkansas Cossatot Office of the Registrar releases names of fall 2019 graduates and names of those graduating with honors.

257 students graduate with a certificate of proficiency, technical certificate, or associate degree.  Some students earned multiple certificates and degrees allowing for 374 fall 2019 awards.

24 students graduate with Summa Cum Laude honors, meaning that they graduate with a cumulative grade point average (GPA) of 3.9 to 4.0.  14 students graduate with Magna Cum Laude honors meaning that they graduate with a cumulative GPA of 3.75 to 3.89.  16 students graduate with Cum Laude honors meaning that they graduate with a cumulative GPA of 3.5 to 3.74.

Students Graduating Fall 2019 with Summa Cum Laude Honors:

Victoria Alfaro Zapata of De Queen; Geovany Alvarez Cruz of Wickes; Sanjuana Alvarez Hernandez of De Queen; Eduardo Benitez Jr. of De Queen; Jordan Boyer of Nashville; Rica Burns of Ashdown; Pablo Cardenas of Nashville; Bryan Carrillo of Horatio; Lizeth Chavelo of Nashville; Tessa Ewing of Glenwood; Kaydra Fox of Glenwood; Karen Fuller of Broken Bow; Anna Gatliff of Ashdown; Jill George of Hot Springs; Loren Gills of Nashville; Denby Jester of Ashdown; Gregory Linville of Idabel; Alicia McCord of Texarkana; Kianna McElroy of Nashville; Ethan Mitchell of Amity; Lindsey O’Donnell of Mineral Springs; Jammey Reese of Mineral Springs; Alberto Sandoval of Horatio; and Ali Whisenhunt of De Queen

Students Graduating Fall 2019 with Magna Cum Laude Honors:

Morgan Allen of Dierks; Alexandra Bartholomew of Idabel; Michael Bevill of Nashville; Brent Craver of Grannis; Hannah Davis of Amity; Kayle Helms of Lockesburg; Martha Johnson of Foreman; Colby Markham of Amity; Mary McFadden of Doddridge; Jennifer Neal of Texarkana; Leslie Rios Gonzalez of De Queen; Amanda Saxby of Fouke; Jesus Wences of De Queen; and D.C. Young of Nashville

Students Graduating Fall 2019 with Cum Laude Honors:

Angela Calderon of De Queen; Katelyn Cowling of Foreman; Caleb Deer of Dierks; Brittany Fallecker of Winthrop; Jarrah Furr of De Queen; Alejandro Hernandez of De Queen; Aracely Hernandez of De Queen; Joshua Lingo of Murfreesboro; Perri Lowrey of Dierks; Loretta McClaughlin of Nashville; Sarah Millette of Glenwood; Casey Parker of Nashville; Tarnesa Ramnarine of Ogden; Laura Rivera of Hope; Meshalia Ruth of De Queen; and John Simmons of Texarkana

UA Cossatot Students Graduating Fall 2019 Include (listed with highest degree(s) earned):

Alleene: Tiffany Dossett, Associate of Applied Science: Registered Nursing; 

Amity: Hannah Davis, Technical Certificate: General Studies; Jordan Estrada, Certificate of Proficiency: MIG and SMAW Welding; John Hanney, Certificate of Proficiency: Diesel Engines and Diesel Brakes; Brianna Hill, Technical Certificate: General Studies; Colby Markham, Technical Certificate: General Studies; Ethan Mitchell, Technical Certificate: General Studies; and Sean Palavicini, Certificate of Proficiency: SMAW Welding 

Ashdown: Austin Bearden, Associate of General Studies; Glena Blagg, Technical Certificate: Health Professions; Ty Buchanan, Certificate of Proficiency: SMAW Welding, Kyle Burnham, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Rica Burns, Associate of Science: Psychology; Keely Butler, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Hunter Cheyne, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Molly Corbell, Associate of Science: Psychology; Christopher Dunn, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Dentin Earnest, Certificate of Proficiency: Diesel Engines; Mason Garner, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Anna Gatliff, Associate of Applied Science: Occupational Therapy Assistant; Shawon Gulley, Associate of Science: Criminal Justice; and Psychology; Nathan Gwin, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Stephanie Hawthorne, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Denby Jester Associate of Applied Science: Occupational Therapy Assistant; Cole Little, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Trevor Meyers, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers and Mechanical Devices; Laqulla, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Jeb Parker, Certificate of Proficiency: Fluid Power and Industrial Motors and Controllers; Dustin Schmidt, Certificate of Proficiency Fluid Power and Industrial Motors and Controllers; Milton Smith, Certificate of Proficiency: Fluid Power and Industrial Motors and Controllers;  Alexandra Staton, Associate of Applied Science: General Technology; James Sullivan, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Matthew Swilley, Certificate of Proficiency: Fluid Power and Industrial Motors and Controllers; and Jasmine Thompson, Associate of General Studies

Ben Lomond: Jake Day, Certificate of Proficiency: Fluid Power

Blevins: Kristen Buck, Associate of Applied Science: Registered Nursing

Broken Bow: Karen Fuller, Associate of General Studies; and Tahnee Johnson, Associate of Applied Science: Registered Nursing

Cove: Silas Barrett, Associate of Science: Psychology; and Dayton Ralls, Certificate of Proficiency: Fluid Power

Delight: Amy Campbell, Certificate of Proficiency: Child Development; and Linda Whisenhunt, Certificate of Proficiency: Child Development

De Queen: Victoria Alfaro Zapata, Technical Certificate: General Studies and Health Professions; Sanjuana Alvarez Hernandez, Technical Certificate: Health Professions; Steven Bell Jr, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers; Eduardo Benitez Jr., Technical Certificate: Automotive Service Technology; Katrina Billingsley, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Israel Bustamante, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Angela Calderon, Associate of Applied Science: General Technology; Jamilyn Clark, Technical Certificate: General Studies; Aubry Collum, Technical Certificate: Welding; Magali Cornelio, Certificate of Proficiency: MIG Welding and SMAW Welding; Johnny Daley, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Collin Davis, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; James Davis, Certificate of Proficiency: Diesel Brakes and Diesel Engines; Ashlee Dunn, Associate of Science: STEM; Rosa Elizondo, Associate of Science: Medical Sciences; Carter Faulkenberry, Certificate of Proficiency: Pipe Welding SMAW and Pipe Welding GMAW/FCAW; Bryan Figueroa, Certificate of Proficiency: Diesel Brakes and Diesel Engines; Jarrah Furr, Associate of Science: Business; Aida Gallardo, Technical Certificate: Cosmetology; Alexis Gallardo, Certificate of Proficiency: Accounting; Joanna Gallardo, Technical Certificate: General Studies; Rosa Gallardo, Certificate of Proficiency: Child Development; Valeria Gomez, Associate of Science: STEM; Ahiezer Gonzalez, Certificate of Proficiency: Diesel Brakes and Diesel Engines; Maria Gonzalez, Associate of Science: Psychology; Cristian Gorosquieta, Technical Certificate: Welding; Erica Gutierrez, Technical Certificate: Health Professions; Alejandro Hernandez, Associate of Science: Medical Sciences; Aracely Hernandez, Technical Certificate: General Studies; Brenda Hernandez, Associate of Applied Science; Registered Nursing; Jose Hernandez, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Miguel Luna- Armenta, Associate of Science: Teaching K-6; Jaqueline Marrufo, Technical Certificate: General Studies and Health Professions; Lisette Marrufo, Technical Certificate : Health Professions; Aaron Martinez, Certificate of Proficiency; SMAW Welding; Cristopher Munoz, Technical Certificate: Welding; Chase Pearce, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Connor Pearce, Certificate of Proficiency: Diesel Engines; Jerardo Perez, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Allan Ramirez, Certificate of Proficiency: Mechanical Devices and Industrial Motors and Controllers; Guillermo Ramirez, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Guadalupe Ramirez-Aguero, Certificate of Proficiency: Brakes, Suspension, and Steering; Leslie Rios Gonzalez, Associate of Applied Science: Occupational Therapy Assistants; Miriam Rodriguez, Technical Certificate: General Studies; Robert Rogers, Certificate of Proficiency: MIG Welding; Jesse Rubio, Associate of Applied Science: Registered Nursing: Rafael Ruelas Magana, Associate of Applied Science: Business Management and General Technology; Meshalia Ruth, Associate of Applied Science: Occupational Therapy Assistant; Giovany Salgado, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Kevin Sims, Associate of Applied Science: General Technology; Jorge Soto Ramirez, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Zachary Tollett, Certificate of Proficiency: Mechanical Devices and MIG Welding; Randy Velazquez, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Jesus Wences, Technical Certificate: Welding; Ali Whisenhunt, Technical Certificate: General Studies; Michelle Whisenhunt, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Willie White, Certificate of Proficiency: Fluid Power; and Maria Zuniga, Technical Certificate: General Studies

Dierks: Morgan Allen, Technical Certificate: Health Professions; Chantel Alonso, Certificate of Proficiency: Accounting; Caleb Deer, Associate of Applied Science: General Technology; Heather Franklin, Associate of Arts; Elian Hernandez, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Aaron Kesterson, Certificate of Proficiency: MIG Welding and Industrial Motors and Controllers; Perri Lowrey, Technical Certificate: Health Professions; Jacob O’Neal, Certificate of Proficiency: Brakes, Suspension, and Steering; Jacie Sims, Technical Certificate: Cosmetology; Walker Vallee, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers; and Max Vaughn, Associate of Applied Science: General Technology

Doddridge: Mary McFadden, Associate of Applied Science: Occupational Therapy Assistant

Eagletown: Peter Carney, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers; and Emily Hughes, Associate of Science: STEM

Foreman: Jade Akins, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Katelyn Carver, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Katelyn Cowling, Technical Certificate: General Studies; Latasha Fenton, Technical Certificate: Health Professions; Kenneth Green, Technical Certificate: Industrial Technology; Martha Johnson: Technical Certificate: Medical Assisting; Hunter Lewis, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers; Braiden McKinney, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Jace Reich, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers; Kaleb Trim, Certificate of Proficiency: Fluid Power: and Kory Voss, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers and Mechanical Devices

Fouke: Amanda Saxby, Technical Certificate: Medical Assisting; and Debbie Teague, Associate of Applied Science: Registered Nursing

Gillham: Zachary Birmingham: Certificate of Proficiency: Fluid Power and Industrial Motors and Controllers; Casey Hill, Certificate of Proficiency: MIG Welding; Candice Hoagland, Associate of Applied Science: Business Management; Hadley Philamlee, Associate of Science: Agri Business; Jose Rios, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers and Mechanical Devices; and Sydney Sneed, Technical Certificate: Health Professions

Glenwood: Tessa Ewing, Technical Certificate: Cosmetology; Kaydra Fox, Technical Certificate: General Studies, and Sarrah Millette, Technical Certificate: General Studies

Grannis: Joslyn Frachiseur, Associate of General Studies; and Juan Trinidad, technical Certificate: Business Management

Haworth: Kristina Garcia, Associate of Applied Science: Registered Nursing; and Nicole Marable, Associate of Applied Science: Registered Nursing

Hope: Yudid Gallardo: Technical Certificate: Cosmetology; and Laura Rivera, Technical Certificate: Health Professions

Horatio: Bryan Carrillo, Technical Certificate: Welding; James Chandler, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Brandon Delgado, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Eric Dickerson, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers and Mechanical Devices; Lacey Hankins, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Edith Luna, Associate of Applied Science: Registered Nursing; john Marshall, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Levi Nottingham, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Rodolfo Ramirez Jr., Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers and Mechanical devices; Omar Ramirez, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers; Alberto Sandoval, Technical Certificate: Welding; Carli Sneed, Technical Certificate: General Studies; Richard Thompson, Associate of Arts; and Jeffery Whisenhunt, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers.

Hot Springs: Jill George, Associate of Applied Science: Occupational Therapy Assistant

Idabel: Alexandra Bartholomew, Associate of Applied Science: Occupational Therapy Assistant; and Gregory Linville, Technical Certificate: General Studies

Kirby: Payden Turner, Technical Certificate: General Studies

Lockesburg: Brittany Bennett, Associate of Applied Science: General Technology; Corazon Balderas, Associate of Applied Science: General Technology; Julie Blackwell, Technical Certificate: General Studies; Matthew Brewer, Certificate of Proficiency: MIG Welding and SMAW Welding; Blayne Buster, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Charles Dowdy, Technical Certificate: Welding; Daniel Galeno Sotelo, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Kyler Gammill. Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers; Ty Gentry, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers; Cole Hanney, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers and Mechanical Devices; Kayle Helms, Associate of Applied Science: Occupational Therapy Assistant; Jason Huesca, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Tasha King, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Juane Maxwell, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Tamberlyn Nelson, Certificate of Proficiency: Mechanical Devices and Industrial Motors and Controllers; Braden Smart, Certificate of Proficiency: Mechanical Devices; Kevin Walker, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers and Mechanical devices; and Bine Whisenhunt, Associate of Arts

McCaskill: Darren May, Certificate of Proficiency: SMAW Welding

Mineral Springs: Sally Crawford, Associate of Applied Science: General Technology; Kamryn Forbes, Associate of General Studies, Janey Juniel, Certificate of Proficiency: Child Development; Adrianna McDaniel, Technical Certificate: Business Management; Lindsey O’Donnell, Associate of General Studies; Jammey Reese, Technical Certificate: Automotive Service Technology; Shirley Scoggins, Associate of Science: Psychology; and Matthew Stone, Certificate of Proficiency: Fluid Power

Murfreesboro: Austin Baker, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Richard Branch, Certificate of Proficiency: Emergency Medical Technician; Chad Cox, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; and Joshua Lingo, Technical Certificate: Welding

Nashville: Rachel Barfield, Associate of General Studies; Michael Bevill, Associate of Applied Science: General Technology; Jordan Boyer, Associate of Applied Science: General Technology; Ernesto Bustamante, Certificate of Proficiency: Diesel Brakes and Diesel Engines; Pablo Cardenas, Technical Certificate: Welding; Lizeth Chavelo, Associate of Science: Teaching K-6 ; Caleb Clayton, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Kevin Conant, Associate of General Studies; Christian Davis, Technical Certificate: Pipe Welding; Haley Davis, Technical Certificate: General Studies; Armando Fraire, Certificate of Proficiency: MIG Welding; Loren Gills, Associate of Applied Science : Occupational Therapy Assistant; Zorayda Guerrero , Technical Certificate : Business Management; Emily Jamison, Technical Certificate: General Studies; Oscar Luna, Associate of Applied Science: General Technology; Samuel Maroon III, Certificate of Proficiency: Diesel Brakes and Diesel Engines; Kianna McElroy, Technical Certificate: Cosmetology; Loretta McLaughlin: Associate of Science: Teaching K-6; Fabian Mercado, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Juanisha Neal, Associate of Applied Science: General Technology; Casey Parker, Technical Certificate: General Studies; Alec Pettigrew, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers; Laisa Ramirez, Associate of Arts; Jace Reid, Certificate of Proficiency: Fluid Power; Chloe Scoggins, Associate of General Studies; Trey Scott, Associate of Arts and Associate of General Studies; Cynthia Spoo, Associates of Applied Science: Accounting; Patricia Stevens, Associate of Applied Science: Registered Nursing; William Turley, Certificate of Proficiency: SMAW Welding, Brianna Upton, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; Hadyn Whisenhunt, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers; Ty Williams, Certificate of Proficiency: Fluid Power; and D.C. Young, Technical Certificate: Pipe Welding

Newhope: Karley Stapp, Certificate of Proficiency: Accounting; Marlee Stapp, Technical Certificate: Health Professions, and Grant Strasner, Certificate of Proficiency: Medical Devices

Ogden: Wesley Grimes, Technical Certificate: Agriculture; Tarnesa Ramnarine, Associate of Applied Science: Occupational Therapy Assistant; and Micah Stafford, Certificate of Proficiency: Fluid Power

Searcy: Micah Heathscott, Technical Certificate: General Studies

Shreveport: Sonya Kelly, Associate of Applied Science: Registered Nursing

Simms: Tiffany Peek, Associate of Applied Science: Registered Nursing

Texarkana: Shelly Forrest, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Lori Gathright, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Cloris Hopkins, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Alicia McCord, Associate of Applied Science Occupational Therapy Assistant; Jennifer Neal, Associate of Applied Science: Occupational Therapy Assistant, Jayci Pettigrew, Technical Certificate: Health Professions; John Simmons, Associate of Applied Science: Occupational Therapy Assistant; and Kelsey Solida, Technical Certificate: Health Professions.

Umpire: Christopher Moore, Certificate of Proficiency: Industrial Motors and Controllers

Wake Village: Marcy Preuss, Associate of Applied Science: Registered Nursing

Washington: Aaron McBride, Certificate of Proficiency, SMAW Welding

Wickes: Goevany Alvarez Cruz, Technical Certificate: Welding; Sebastian Medina, Certificate of Proficiency: SMAW Welding; and Elizabeth Richardson, Technical Certificate: Health Professions

Wilton: DeAnna French, Associate of Applied Science: Registered Nursing

Winthrop: Carson Brackett, Certificate of Proficiency: Fluid Power and Industrial Motors and Controllers; Kaylee Dossett, Technical Certificate: Health Professions; Brittany Fallecker, Associate of Applied Science: Registered Nursing; Cassidy Smiley, Certificate of Proficiency: Fluid Power; and Natalee Voss, Certificate of Proficiency, SMAW Welding.

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.